Nové rasy plísně salátové Bl: 29, 30, 31

8. 8. 2013

Nové rasy plísně salátové Bl: 29, 30, 31

Mezinárodním výbor šlechtitelů IBEB (International Bremia Evaluation Board) se začátkem srpna 2013 usnesl na pojmenování tří nových ras plísně salátové Bremia lactucae jako Bl: 29, 30 a 31.

Plíseň salátová se vyznačuje začnou genetickou variabilitou. Proto se na jednom poli může vyskytovat i více ras. Současná nominace tří ras je zcela ojedinělá, protože v minulosti byla zpravidla nominována pouze jedna nová rasa. Důvodem je především to, že díky pokračujícímu úspěšnému šlechtění se lokální kmeny plísně rozšiřují pomaleji než dříve. Při nové rasy nejsou přítomné zároveň ve všech pěstitelských oblastech v Evropě a nepůsobí proto potíže všude stejně.

IBEB zdůrazňuje, že i přesto, že odrůdy mají rezistence k plísni salátové je nutné dodržovat základní podmínky hygieny na pozemcích a používat i chemické postřiky.

V našem novém katalogu, který pro pěstitele v současné době připravujeme naleznete aktuální přehled rezistencí u všech odrůd, které máme v sortimentu. Šlechtitelé firmy Rijk Zwaan se vždy snaží přicházet s novými odrůdami, které mají široké spektrum rezistencí a jsou pro pěstitele zárukou kvalitní sklizně.