TEST CENTER TOMATO – Kwintsheul, HOLANDSKO

27. 10. 2011

Dne 18. srpna 2011 jsme společně s pěstiteli rajčat z České republika a Slovenska navštívili nově zbudovaný skleník pro provozní pokusy odrůd rajčat Rijk Zwaan.

Vstup do skleníků, které osivářská firma Rijk Zwaan používá k prezentaci odrůd rajčat pro hydroponické pěstování.

Sál, ve kterém se prezentují jednotlivé odrůdy rajčat, a to jak novošlechtění tak stávající standardní sortiment. Odrůdy jsou pečlivě sledovány, co se týče výnosu, hodnotí se také počet plodů na rostlině, obsah cukernatosti ve stupních Brixe (v případě speciálních odrůd), ranost a mnoho dalších kritérií. Odrůdy je také možno na místě senzoricky posoudit a ochutnat.

Novošlechtění vijanové odrůdy, zatím vedeno pod číslem RZ 72-497, tato odrůda je naroubována v pěstebním skleníku na podnoži EMPERADOR F1 RZ.

Novošlechtění vijanové odrůdy, zatím vedeno pod číslem RZ 72-497, tato odrůda je naroubována v pěstebním skleníku na podnoži EMPERADOR F1 RZ.

Novošlechtění odrůdy v typu plum-cherry. Odrůda disponuje vysokou cukernatostí, je velmi chutná, atraktivní barevně a tvarově. Jedná se o nový trend ve speciálních odrůdách rajčat pro hydroponické pěstování.

Nová, již oblíbená specialita v typu Mini-San Marzano, zatím vedena pod číslem RZ 72-154. Vhodná pro sklizeň nejen volných plodů, do krabiček, ale také jako vijan. Vysoce perspektivní odrůda.

Firma Rijk Zwaan také úspěšně šlechtí odrůdy ve větší váhové kategorii, jako je například tato – TOMALA F1 RZ. Jedná se rajče v typu Small-Beef, s hmotností 160-180 g a to pro volno sklizeň plodů.

Před vstupem do pokusného skleníku je nutné provést dezinfekci rukou, použít plastové návleky a ochranný oděv. Poté je Vám dovoleno vstoupit a je možno individuálně hodnotit nové i stávající odrůdy sortimentu Rijk Zwaan.

Odrůda CONFETTO F1 RZ (dříve číslo RZ 72 – 151) je opět speciální sladkou odrůdou, která se odborně označuje jako rajče Santa-typ. Zajímavý doplněk sortimentu pro specialisty.

Věříme, že návštěva na našem společném odborném výjezdu do Test Center Tomato byla pro české a slovenské pěstitele inspirací a nejenže si rozšířili znalosti o odrůdách, ale také se ujistili, že sortiment firmy Rijk Zwaan je silný, postavený na výborných šlechtitelských základech. Věříme také, že odrůdy Rijk Zwaan budou nadále významně zastoupeny v porostech našich zákazníků. Tímto bychom také chtěli ještě jednou poděkovat našim partnerům a zákazníkům, že se zúčastnili této zdařilé odborné exkurze. Přestože pěstitelská sezóna je velmi těžká, pro mnohé pěstitele na hranici existence a přežití firmy, věříme, že společně překonáme tuto sezónu a příští rok se opět sejdeme v porostech rajčat.

Za Reprosam, s.r.o. Ing. Jan Maruška 2.9.2011