Rijk Zwaan

Z historie firmy Rijk Zwaan

Rijk Zwaan

V roce 1924 otevřel pan Rijk Zwaan v Rotterdamu (NL) obchod, ve kterém prodával zeleninová osiva. Tím položil základ dnešní firmy Rijk Zwaan. Již od začátku šlechtil Rijk Zwaan vlastní odrůdy pro profesionální pěstování. Vedle šlechtění a prodeje osiva poskytoval Rijk Zwaan také rady k pěstování jeho odrůd.

V roce 1932 založil Rijk Zwaan vlastní podnik na šlechtění a selekci zeleninových odrůd v Bergschoenhoeku (NL). To mu umožnilo optimálně rozvíjet vlastní výzkumné a šlechtitelské práce. Tím začal budovat jednu z vedoucích semenářských firem na světě v oblasti zeleniny.

Dceřiné společnosti Rijk Zwaan

První dceřiná společnost byla založena v roce 1964 v Německu. Odsud byly rozšiřovány aktivity i do okolních zemí. V roce 1970 přestěhovala mateřská firma své sídlo do nynějšího působiště v De Lieru. Sídlo leží v centru největší zelinářské oblasti pro pěstování ve skleníkách v Holandsku – ve Westlandu.

Od roku 1980 významně rostl také mezinárodní obchod. V roce 1984 byla založena dceřiná společnost ve Francii. Díky neustálému rozvoji mezinárodního trhu byly postupně zakládány další dceřiné společnosti v Anglii (1987), Španělsku (1988) a Belgii (1989). S otevřením dalších poboček v Portugalsku (1991), Polsku, Maďarsku a Austrálii (1992) a s aktivitami v dalších zemích se Rijk Zwaan stal významnou společností s celosvětovou působností.

Současnost

V současné době má firma po celém světě 1.800 zaměstnanců v dceřiných společnostech na všech kontinentech. V sortimentu má přes 900 odrůd z 25-ti různých druhů zeleniny. Rijk Zwaan je nezávislou společností – 86% akcií vlastní tři rodiny a 16% je v držení zaměstnanců. Sídlo společnosti je ve městě De Lier v Holandsku. Hlavním cílem je výzkum, vývoj a prodej vysoce kvalitních zeleninových odrůd a osiv profesionálním pěstitelům. Rijk Zwaan patří mezi pět největších firem na světě v této oblasti.

 

Více informací: Rijk Zwaan Welver, DE