Rijk Zwaan

O Rijk Zwaan

Z historie firmy Rijk Zwaan

V roce 1924 otevřel pan Rijk Zwaan v Rotterdamu (NL) obchod, ve kterém prodával zeleninová osiva. Tím položil základ dnešní firmy Rijk Zwaan. Již od začátku šlechtil Rijk Zwaan vlastní odrůdy pro profesionální pěstování. Vedle šlechtění a prodeje osiva poskytoval Rijk Zwaan také rady k pěstování jeho odrůd.

V roce 1932 založil Rijk Zwaan vlastní podnik na šlechtění a selekci zeleninových odrůd v Bergschoenhoeku (NL). To mu umožnilo optimálně rozvíjet vlastní výzkumné a šlechtitelské práce. Tím začal budovat jednu z vedoucích semenářských firem na světě v oblasti zeleniny.

Dceřiné společnosti Rijk Zwaan

První dceřiná společnost byla založena v roce 1964 v Německu. Odsud byly rozšiřovány aktivity i do okolních zemí. V roce 1970 přestěhovala mateřská firma své sídlo do nynějšího působiště v De Lieru. Sídlo leží v centru největší zelinářské oblasti pro pěstování ve skleníkách v Holandsku – ve Westlandu.

Od roku 1980 významně rostl také mezinárodní obchod. V roce 1984 byla založena dceřiná společnost ve Francii. Díky neustálému rozvoji mezinárodního trhu byly postupně zakládány další dceřiné společnosti v Anglii (1987), Španělsku (1988) a Belgii (1989). S otevřením dalších poboček v Portugalsku (1991), Polsku, Maďarsku a Austrálii (1992) a s postupným otevíráním dalších zahraničních poboček po celém světě se Rijk Zwaan stal významnou společností s celosvětovou působností.

Rijk Zwaan Německo

Naším partnerem a dodavatelem je německá dceřiná společnost Rijk Zwaan Welver GmbH. Ta byla založena jako vůbec první dceřinná společnost v roce 1964. V roce 1973 přesunula svoje sídlo do Welver, kde sídlí dodnes. Nedaleko centrály je umístěna pokusná stanice s rozlohou 20 hektarů. V severním Německu, přímo v oblasti pěstování skladovatelného zelí v Marne sídlí šlechtitelská stanice, která má za úkol vývoj inovativních odrůd zelí pro celý svět. K tomu jí napomáhá kromě moderního vybavení 10.000 m2 moderních skleníků a 40 hektarů pokusných ploch.

Současnost

V současné době má firma po celém světě 3.600 zaměstnanců v dceřiných společnostech na všech kontinentech. V sortimentu má přes 1.500 odrůd z 25-ti různých druhů zeleniny. Rijk Zwaan je nezávislou společností – 86% akcií vlastní tři rodiny a 16% je v držení zaměstnanců. Sídlo společnosti je ve městě De Lier v Holandsku. Hlavním cílem je výzkum, vývoj a prodej vysoce kvalitních zeleninových odrůd a osiv profesionálním pěstitelům.

Fakta a čísla za rok 2022

  • Počet zaměstnanců po celém světě: cca. 3.800 ve více než 30-ti zemích
  • Počet zaměstnanců v Holandsku: cca. 1550
  • Zastoupení ve více než 100 zemích díky více než 30-ti vlastním lokálním pobočkám a velkému počtu distribučních partnerů.
  • Roční obrat: cca. 550 milionů Euro
  • Počet druhů zeleniny: více než 25
  • Počet komerčních odrůd: přes 1.500
  • Pozice na světovém trhu – Rijk Zwaan je čtvrtá největší šlechtitelská firma v oboru zeleninových osiv s celosvětovým tržním podílem 9 %.


<
>